Wydarzenia – Galeria

10-2017

U Attavantich

14 października grupa 32 Seniorów z Kolpingowskiego Klubu Seniora i osób zaprzyjaźnionych z klubem była na otwarciu IX Sezonu Artystycznego w Sali Lustrzanej u Attavantich. Był to wieczór wspomnień o Annie Jantar piosenkarce z lat młodości seniorów.

Projekt sponsorowany jest przez Rządowy Program na Rzecz Osób Starszych.

10-2017

Wędrówka po Lwowie

W ramach projektu Kolpingowski Klub Seniora odwiedził Lwów. Z przewodnikiem seniorzy zwiedzili Rynek, Bazylikę Archikatedralną, Cerkiew pw. Jury, cmentarz Łyczakowski, oraz cmentarz Orląt Lwowskich. A z okien autobusu obejrzeli Uniwersytet Lwowski, Politechnikę, Akademię Medyczną, Kościół św. Elżbiety, św. Antoniego. W Pałacu Biskupim seniorzy zostawili zaproszenie do naszej parafii dla abpa Mieczysława Mokrzyckiego. Wiele wrażeń i przeżyć pozostanie na długo w naszej pamięci.

Projekt sponsorowany przez Rządowy Program na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych.

10-2017

Seniorzy na warsztatach

W dniach 9-10 października Seniorzy KKS przebywali w Krakowie na warsztatach „Czasy wam pokażą co należy czynić – solidarni z seniorami”. Tematem były usługi społeczne oparte na wartościach chrześcijańskich. Usługi społeczne to wspólna pomoc, opieka nad osobami starszymi. Podaruj seniorowi jeden niedzielny obiad, użycz pomoc sąsiedzką i wspólnie spędzony czas. Organizatorem spotkania był p. Krzysztof Wolski – Naczelny Sekretarz Dzieła Kolpinga w Polsce.

Projekt realizowany w ramach Rządowego Programu na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych.

10-2017

Niedzielne obiady z Seniorami

Seniorzy z KKS w trakcie realizowania projektu z Związku Centralnego Dzieła Kolpinga w Polsce pt. „Czasy wam pokażą co należy czynić – solidarni z seniorami” dwukrotnie przebywali z grupą osób zaprzyjaźnionych z Klubem Seniora na „Niedzielnych Obiadach” w restauracji Klasyczna. Wolontariusze KKS zapewnili miłym gościom dojazd i powrót z restauracji. KKS zaprasza osoby starsze do wspólnej integracji.

Projekt sponsorowany jest przez Rządowy Program na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych.

16 -09-2017

Senioriada – Helusz 2017

W dniu 16 września br. Kolpingowski Klub Seniora, działający przy Parafii Chrystusa Króla w Jarosławiu zorganizował w ośrodku rekreacyjnym w Heluszu imprezę integracyjną dla seniorów w ramach programu „U Kolpinga Senior aktywny to Senior zdrowy”. W Senioriadzie wzięło udział ok. 100 osób z Jarosławia, Tuczemp, Pawłosiowa, Białoboków, Pruchnika. Na początku była Msza Św. z homilią ks. prałata Andrzeja Surowca, potem poczęstunek i czas na zapoznanie się ze sobą. Następnie występy wokalno-muzyczne, przejście Drogą Krzyżową ze Świętymi, rozdanie pamiątek (książki, foldery, buteleczki na wodę święconą z Janem Pawłem II), wspólna biesiada – obiad i mnóstwo słodkości. Po obiedzie był dalszy ciąg występów zespołów z Tuczemp, Pawłosiowa, Chóru PWSTE III wieku, konkursy, wspólne śpiewy i tańce. Senioriada zakończyła się wieczorem wspólnym posiłkiem z kiełbaskami i kiszką z grilla. Celem zadania było zerwanie z apatią, stworzenie możliwości miłego spędzenia czasu, umożliwienie podjęcia aktywności fizycznej, artystycznej i intelektualnej oraz uczestnictwo w życiu społecznym i kulturalnym społeczności ponadlokalnej mieszkańców z terenu Podkarpacia. Wszyscy seniorzy byli bardzo zadowoleni z tej formy spędzenia wolnego czasu.

Zadanie dofinansowano z budżetu Wojewody Podkarpackiego w Rzeszowie (Wydział Polityki Społecznej).

08-2017

Seniorzy na warsztatach

W dniach 23-29 sierpnia seniorzy KKS w ramach projektu finansowanego ze Związku Centralnego Dzieła Kolpinga w Polsce udali się w rejon Beskidu Sądeckiego. W programie znalazła się Krynica Zdrój, Góra Parkowa, pijalnia wód mineralnych, wędrówka Śladami Jana Kiepury i Nikifora, Muszyna Krynicka – ogród biblijny, Powroźnik, Złockie – cerkwie drewniane, wyjazd na Jaworzynę Krynicką. W trakcie pobytu odbywały się warsztaty Eko Tydzień z Kolpingiem – wg encykliki Laudato Si Ojca Św. Franciszka. Opiekunem duchownym był ks. J. Jakubiec – prezes ZCDK, a organizatorem całego pobytu Krzysztof Wolski – sekretarz z ZCDK w Polsce. Seniorzy wrócili wypoczęci pełni wrażeń z nadzieją na następny ciekawy wyjazd.

06-2017

Seniorzy lubią podróżować

W dniach 8-9 czerwca 2017 r. działający przy naszej parafii Kolpingowski Klub Seniora udał się w kolejną pielgrzymkę po kilku polskich sanktuariach. W Krakowie seniorzy zwiedzili Wawel, Kościół Mariacki, Rynek Krakowski. Dalsza trasa wiodła do Bazyliki Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. Tam ks. Mateusz Berdechowski we Mszy św. polecił nie tylko pielgrzymów ale wszystkich naszych parafian. Po zwiedzeniu muzeum pielgrzymi udali się do Sanktuarium w Gidlach. Krótka modlitwa przed obrazem Matki Bożej Gidelskiej i seniorzy udali się do Częstochowy. Długie oczekiwanie na Apel Jasnogórski wypełnione było indywidualną modlitwą przed obrazem Matki Bożej Królowej Polski. Na Apelu Jasnogórskim Matce Bożej polecane były intencje wszystkich parafian, naszych kapłanów, a w szczególności osoba ks. Proboszcza prałata Andrzeja Surowca w 37 rocznicę święceń kapłańskich z prośbą o dary Ducha Świętego na dalsze lata posługi kapłańskiej w naszej parafii. W drugim dniu w drodze powrotnej seniorzy udali się do Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie zwiedzając bardzo ciekawe planetarium Śląskie. Po smacznym obiedzie w drodze powrotnej pielgrzymi odwiedzili Grotę Matki Bożej z Lourdes w Porębce Uszewskiej dziękując za przebytą trasę. Z zadowoleniem i dużymi wrażeniami wrócili do Jarosławia. DOFINASOWANO ZE ŚRODKÓW ROPS.

05-2017

U Seniorów radośnie

W poniedziałek 8 maja Kolpingowski Klub Seniora zorganizował uroczyste – jeszcze świąteczne spotkanie integracyjne. Nie zabrakło dobrego jedzenia.

02-2017

Seniorzy sympatykami Lwowa

W dniu 13 lutego KKS zaprosił p. Elżbietę Rusinko z zawodu historyk, która jest inicjatorem założenia Stowarzyszenia Miłośników Lwowa i Kresów Poł.-Wsch. w Jarosławiu. Spora grupa ludzi wypędzonych ze wschodu województw II RP znalazła nowe miejsce na ziemi w pow. jarosławskim, który był atrakcyjny ze względu na swą bliskość do granicy. Niektórzy z nich liczyli na ponowny powrót do Lwowa do pozostawionego dobytku. Wiadomo nigdy to nie nastąpiło. Wśród seniorów znalazły się rodziny, które dotarły do Jarosławia. Dzięki temu spotkaniu p. Rusinko zebrała dane rodzin, aby umieścić ich w II tomie albumu „Jarosławska Księga Kresowian”. Dziękujemy p. Elżbiecie za prawdziwą powtórkę historii.

10-2016

Wokół programu wsparcia seniorów

W ramach projektu „Kolpingowski Program Wsparcia Seniorów” realizowanego przez Związek Centralny Dzieła Kolpinga w Polsce członkowie KKS w dniach 10-11 października brali udział w dwóch seminariach dotyczących budowania i rozwoju grup samopomocowych. Prowadzącymi seminaria to trenerzy z Krakowa: p. Magdalena Szczudło i p. Szczepan Kasiński. W czwartkowe popołudnie w ramach tego samego projektu, seniorzy KKS wraz z grupą seniorów samotnych udali się na wspólny integracyjny obiad do restauracji Klasyczna.
Wśród nas są bowiem tacy, którzy nie mają z kim zasiąść do stołu – to m.in. samotni schorowani seniorzy. Zaproszenie ich na wspólny obiad jest okazją aby nacieszyć się wzajemną obecnością która może być bardzo budująca dla obydwu stron.

09-2016

Seniorzy w Czarnej

22 września członkowie Kolpingowskiego Klubu Seniora odbyli pielgrzymkę do Sanktuarium Św. Rity w Czarnej. Jest to jedno z miejsc słynących z cudów.

09-2016

Senioriada

Dzień Seniora to impreza integracyjna, która została zorganizowana w Heluszu w dniu 10.09.2016 przez Kolpingowski Klub Seniora. Uczestniczyło ok. 70 osób z Jarosławia i Stalowej Woli. Impreza była dofinansowana przez Województwo Podkarpackie.

06-2016

Wycieczka Klubu Seniora do Warszawy

Tym razem seniorzy z KKS wybrali się na wycieczkę do Warszawy. Plan wycieczki był bardzo rozbudowany. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wizyty na Stadionie Narodowym,  w Pałacu Kultury i budynku Sejmu RP. Następnie udaliśmy się do Niepokalanowa. W drugim dniu uczestniczyliśmy we Mszy świętej w Sanktuarium NMP Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask. Następnie po wizycie w muzeum Ojca Maksymiliana Kolbe udaliśmy się do Warszawy, aby odwiedzić cmentarz wojskowy na Powązkach. Pod pomnikiem poświęconym ofiarom katastrofy smoleńskiej zapaliliśmy znicze. Kolejnym etapem był Żoliborz, gdzie swoje intencje poleciliśmy wstawiennictwu błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Na Starym Mieście zwiedziliśmy Zamek Królewski, Grób Nieznanego Żołnierza, Kościół Świętej Anny oraz Katedrę.Trzeci dzień wyprawy rozpoczęliśmy od wizyty w Świątyni Opatrzności Bożej oraz ogrodach wilanowskich. Mieliśmy też przyjemność spotkania z siostrami ze Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Poczęcia NMP w Szymanowie.
Po tak intensywnie spędzonym czasie udaliśmy się w drogę powrotną do Jarosławia, po drodze odwiedzając grób księdza Antoniego Ślusarczyka.

05-2016

Dzielna zakonnica

16 maja seniorki KKS odwiedziły klasztor SS. Niepokalanek, aby modlitwą i zapalonym zniczem uczcić pamięć s. Laurety dla której „Bóg, Honor i Ojczyzna” były w życiu najwyższą wartością. Najpierw Zofia Wilczyńska jako kapral walczyła z karabinem w ręku wraz z Orlętami Lwowskimi w obronie miasta w 1920 r. Po zakończeniu wojny z Ukraińcami wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Niepokalanek w Jazłowcu. Związana była z 14 Pułkiem Ułanów i w stopniu wachmistrza pełniła służbę. Wiosną 1940 r. s. Lauretę wywieziono w głąb Rosji. Po ciężkich przejściach dołączyła do Armii Polskiej gen. Władysława Andersa. Później przybyła do Wielkiej Brytanii i w 1943 r. otrzymała przydział do 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich w Szkocji. Była tam do końca wojny. Powróciła do Polski i do swojego Zgromadzenia. Zamieniła mundur na zakonny habit. Zmarła w jarosławskim klasztorze w 1985 r. O tym wszystkim opowiedziała nam s. Imelda zapraszając na kolejne spotkanie.

05-2016

Klub Seniora – przygotowania do Pikniku

02-2016

Piękna inicjatywa

Seniorzy z Kolpingowskiego Klubu wybrali się do jarosławskiej cerkwi greckokatolickiej, aby w Roku Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia Bożego pomodlić się przed słynącą łaskami cudowną ikoną Matki Bożej „Brama Miłosierdzia”. Spotkanie modlitewne w intencji naszych próśb prowadził kustosz parafii pw. Przemienienia Pańskiego ks. Krzysztof Błażejewski. Ks. Kustosz oprowadzając nas po świątyni podkreślał piękno zabytkowego ikonostasu i wielu malowideł ściennych. Szczegółowo i z wielkim wzruszeniem opowiedział o pobycie ikony Matki Bożej „Bramy Miłosierdzia” inaugurującej Rok Miłosierdzia Bożego przez papieża Franciszka w grudniu 2015 r. na placu Świętego Piotra w Watykanie. Seniorzy, dziękując za spotkanie przekazali dary w postaci odzieży i książek dla wiernych z Ukrainy. Seniorzy planują przeprowadzić ponowną zbiórkę darów wśród członków Klubu, ale proszą o wsparcie akcji przez wszystkich innych ludzi dobrej woli. Okazją na otwartość serca jest Rok Miłosierdzia Bożego.

12-2015

Aktywnie i twórczo w Kolpingowskim Klubie Seniora

Kolpingowski Klub Seniora zintegrował ludzi starszych, których łączą wspólne zainteresowania. Program działania „U Kolpinga seniorzy razem, aktywnie i twórczo” zmotywował osoby starsze do podjęcia aktywności fizycznej, artystycznej i intelektualnej. Prowadzono zajęcia dla seniora: w kawiarence, w której można posiedzieć przy kawie, czy herbacie, poczytać książkę, prasę, posłuchać muzyki, a przede wszystkim porozmawiać z drugim człowiekiem oraz w grupach zainteresowań, w których można rozwijać swoje pasje, czy zainteresowania i dzielić się doświadczeniem z innymi. Zorganizowano dla seniorów 3-dniową imprezę integracyjną „Senioriada w Heluszu” pod koniec sierpnia, Dzień Seniora w październiku, spotkania w sprawie chorób cywilizacyjnych, niesienia pomocy potrzebującym, radca prawny udzielał porad prawnych. Seniorzy aktywnie uczestniczyli w życiu społecznym i kulturalnym środowiska poprzez udział w pieszej wyprawie do Jodłówki, imprezie „Andrzejkowej” oraz przygotowaniach organizacyjnych do Orszaku Trzech Króli. Szyli stroje na Orszak, wykonywali rekwizyty teatralne, śpiewali (powstał chór), prowadzili zajęcia rekreacyjno-sportowe, brali udział w różnych warsztatach edukacyjnych, spotkaniach ze specjalistami różnych dziedzin, organizowali imprezy kulturalne. Zrealizowane działania były także dofinansowane przez Wojewodę Podkarpackiego.

11-2015

Klub Seniora na cmentarzu

Kolpingowski Klub Seniora porządkuje na cmentarzu w Muninie groby fundatorów placu kościelnego dla naszej parafii. Przy okazji został wyremontowany jeden z grobowców i została wymieniona stłuczona tablica nagrobna. Dziękujemy.

21-09-2015

Dzień Seniora

09-2015

Seniorzy na turystycznym szlaku

Tym razem nasi seniorzy postanowili zwiedzi Nałęczów, Kazimierz Dolny, Sandomierz i Tarnobrzeg. Pomimo nienajlepszej w pierwszym dniu pogody, humory dopisywały. Duże wrażenie na  Seniorach zrobił Park Zdrojowy z Pijalniami wód w Nałęczowie. Za udaną uznano również wycieczkę statkiem po Wiśle w Kazimierzu, która pozwoliła podziwiać panoramę miasta i jego zabytki. Godzinny przejazd Melexami po Sandomierzu umożliwił zapoznanie się z historią i zabytkami tego pięknego miasta. W Tarnobrzegu nasi seniorzy gościli Seniorów ze Stalowej Woli. Spotkanie pozwoliło na wypracowanie kolejnych form współpracy.
W drodze powrotnej seniorzy odwiedzili grób Rodziców naszego ks. prałata Andrzeja Surowca. Odmówili modlitwę i zapalili znicze.

08-2015

Senioriada

W dniach 21-23 sierpnia 2015 roku odbyło się w Heluszu  ogólnopolskie Święto Seniorów „Senioriada” – 2-dniowy kongres Kolpingowskich Klubów Seniora i Rodzin Kolpinga z Polski z udziałem partnera z Ukrainy. Współorganizatorem Święta był Związek Centralny Dzieła Kolpinga w Polsce w ramach realizowanego projektu „Seniorzy dla demokracji”,  uczestnikami zaś przedstawiciele KKS z Krakowa, Luborzycy, Wadowic, Oświęcimia, Poręby-Żegoty, Brzeska, Makowa Podhalańskiego, seniorki z naszego klubu oraz przedstawiciele RK z Ukrainy (Lwów, Stryj, Łuck, Czerniowce, Użogorod). Z ramienia Zarządu Centralnego DK przyjechali ks. prałat Józef Jakubiec – prezes ZCDK, Krzysztof Wolski – sekretarz naczelny, Beata Harasimowicz – wiceprzewodnicząca ZCDK oraz Magdalena Ryś – realizator projektu. W programie spotkania był czas i na integrację, i na zdobywanie wiedzy, i na rozrywkę.
W piątek gospodarzem spotkania był ks. prałat Andrzej Surowiec – prezes naszej Rodziny Kolpinga, który omówił najistotniejsze aspekty działalności Stowarzyszenia RK oraz parafii a członkowie Klubu Seniora zaprezentowali swoją działalność w formie programu artystycznego ilustrowanego kolorowymi slajdami. W sobotę wszyscy uczestniczyli w Heluszu w wykładach, seminariach i zajęciach warsztatowych, a wieczorna biesiada i wspólne ognisko jeszcze bardziej zbliżyły seniorów do siebie. W niedzielę, po Mszy św. goście zwiedzali Jarosław.
Celem kongresu była integracja polityki senioralnej ruchu Dzieła Kolpinga w Polsce, promowanie doświadczeń KKS, wzmocnienie i wzrost autorytetu KKS i grup wolontaryjnych powstałych w projekcie, wymiana doświadczeń i dobrych praktyk z partnerem z Ukrainy. W kongresie udział wzięło ponad 70 przedstawicieli seniorów. Przedstawiciele z Ukrainy przygotowali ciekawe prezentacje działań prosenioralnych na Ukrainie. Wymiana doświadczeń i przekazanie wiedzy w zakresie działań międzypokoleniowych, mobilizacja seniorów i wolontariatu seniorów pozwoliły na wypracowanie założeń partnerskiego współdziałania na rzecz seniorów na kolejne lata.

06-2015

Seniorzy lubią podróżować

Na początku czerwca, członkowie Kolpingowskiego Klubu Seniora przy naszej parafii, postanowili poznać kolejne piękne miejsca naszego kraju. Tym razem w ciągu dwóch dni seniorzy podziwiali zabytki, pasma górskie Beskidu Sądeckiego. Na trasie wędrówki znalazła się m.in. Krynica Górska, gdzie zapoznali się z historią miasta, wodolecznictwa a także zdobyli (kolejką) – Górę Parkową. W Tyliczu, z ust tamtejszego Proboszcza poznali historię zarówno miejscowości jak również drewnianego – zabytkowego kościółka, pochodzącego z początku XVII wieku, oraz tradycje tamtejszej Kalwarii z górą Golgotą. W programie wycieczki znalazł się również wyjazd kolejką gondolową na górę Jaworzyna. W drodze powrotnej seniorzy odwiedzili słynną na Sądecczyźnie pasiekę i poznali historie pszczelarstwa. Radosne nastroje, jakie towarzyszyły Seniorom przez dwa dni świadczą o mile spędzonych chwilach i dalszym zbrataniu tego środowiska.
Już we wrześniu Seniorzy planują kolejny „wypad”, ale tym razem w rejon Nałęczowa, Kazimierza n. Wisłą i Sandomierza, w poszukiwaniu kolejnych miłych wrażeń.

05-2015

Krótkie sprawozdanie z działań Seniorów

W Kolpingowskim Klubie Seniora trwają działania merytoryczne założone w projekcie „Seniorzy dla demokracji”. Obecnie w KKS działa aktywnie 27 seniorów.
Grupa samopomocowa spotyka się ok. 4 razy w miesiącu – poruszane są różne tematy. Seniorzy podsumowali udział w drugiej części warsztatów „Mechanizmy i narzędzia demokracji lokalnej” (spotkanie z p. Magdaleną Szczudło). W sumie odbyły się dwa szkolenia, które przeprowadziły trenerki z Krakowa. Zwróciły uwagę seniorów na rozwój praktycznych umiejętności w zakresie mechanizmów działających w podejmowaniu działań z administracją publiczną, jak skutecznie wykorzystywać np. konsultacje społeczne, działania w NGO, dostęp do informacji publicznej. Pomogły uczestnikom warsztatów w przygotowaniu wstępnego projektu lokalnego programu na rzecz aktywności obywatelskiej seniorów. KKS w Jarosławiu będzie postulował do burmistrza miasta o utworzenie Rady Seniorów przy Radzie Miasta. Od lutego br. trwają kursy komputerowe – podstawowy i średniozaawansowany dla seniorów, w których uczestniczy średnio ponad 10 osób w każdym. Kursy potrwają do czerwca. Zapraszamy również wszystkie osoby starsze do korzystania z porad prawnych, szczegóły w Klubie Seniora (kawiarenka KCK w poniedziałki od 15.00).

03-2015

Seniorzy przed Wielkanocą

Członkowie naszego Kolpingowskiego Klubu Seniora spotkali się w Katolickim Centrum Kultury, aby podziwiać Wielkanocne Pisanki wykonane przez Członków Klubu. W prawdziwy zachwyt wprawiły obecnych zajączki, koguciki i jajka symbolizujące polską tradycję wielkanocną wykonane przez członkinię Klubu – panią Ewę Kondycką.

02-2015

Ostatki u seniorów

Spotkanie rozpoczęła projekcja filmu Mary’s Land, który w ostatnim czasie stał się bestsellerem kinowym, mówiącym o spektakularnych nawróceniach znanych i popularnych ludzi z kina i biznesu. Dalsza część spotkania miała charakter bardziej luźny, a dominowały w niej żarty, piosenki, taniec i dobre jedzenie. Należy podziwiać sprawność organizacyjną Klubu Seniora i dobrą atmosferę karnawałowego spotkania.

01-2015

OPŁATEK SENIORÓW

Członkowie naszego Kolpingowskiego Klubu Seniora spotkali się na dorocznym śpiewaniu kolęd i pastorałek. W trakcie spotkania, które odbyło się w Katolickim Centrum Kultury, łamano się opłatkiem, oraz składano sobie życzenia. W spotkaniu wziął udział ks. Proboszcz Andrzej Surowiec.

12-2014

SENIORZY POMAGAJĄ PRZY PRZYGOTOWANIU ORSZAKU

Seniorzy przygotowują torby na wyposażenie uczniów szkół średnich w wersji dla dziewcząt i chłopców, którzy będą rozdawali na Rynku opłatki, śpiewniki, korony i kredę.

12-2014

DZIAŁANIA KOLPINGOWSKIEGO KLUBU SENIORA

Kolpingowski Klub Seniora zintegrował ludzi starszych, których łączą wspólne zainteresowania, podobne spojrzenie na świat. Celem zadania „Jak mądrze i zdrowo się starzeć” było zerwanie z nudą, stworzenie możliwości miłego spędzenia czasu, szansa na rozwinięcie swoich talentów, pasji, umożliwienie uczestnictwa w życiu społecznym i kulturalnym na naszym terenie. Cel zadania został w pełni osiągnięty, KKS działa i zyskuje nowych seniorów. W mijającym roku Seniorzy m.in.: pomagali przy organizacji pikniku majowego, obsługiwali stoiska z żywnością oraz brali udział w grach, zabawach i konkursach, prowadzili kawiarenkę, szyli stroje na Orszak Trzech Króli, robili różne rekwizyty teatralne, śpiewali (powstał hymn seniora), prowadzili zajęcia rekreacyjno-sportowe (chodzenie z kijkami nordic walking, gimnastyka w sali). Brali udział w różnych warsztatach edukacyjnych (z edukacji globalnej, seniorzy dla demokracji), spotkaniach ze specjalistami różnych dziedzin (lekarz, psycholog, dietetyk itp.), organizowali imprezy kulturalne. Zrealizowane działania były także dofinansowane przez Wojewodę Podkarpackiego.

11-2014

WIECZÓR ANDRZEJKOWY U SENIORÓW

Seniorzy skupieni w naszym Kolpingowskim Klubie Seniora spotkali się na wieczorze andrzejkowym. Była okazja do wspomnień o tradycjach i wróżbach związanych z tym dniem. Oprócz wspomnień było też wiele śpiewu piosenek z dawnych lat. Seniorom akompaniował na gitarze jeden z członków klubu. Spotkanie przyczyniło się również do dalszej integracji środowiska starszych Parafian a także do pozyskania nowych członków.

13-14-11-2014

WZMOCNIENIE KOMPETENCJI LIDERÓW SENIORÓW KKS

W dniach 13-14.11.2014 zorganizowano w Klubie Seniora warsztaty pn. „Mechanizmy i narzędzia demokracji lokalnej”, które prowadziła trenerka z Krakowa, Pani Magdalena Szczudło. Celem prowadzonych zajęć jest rozwój praktycznych umiejętności w zakresie mechanizmów partycypacji publicznej, kontroli obywatelskiej, rozwijania i podejmowania działań we współpracy z administracją, tak aby skutecznie wykorzystywać mechanizmy demokratyczne takie np. jak: konsultacje społeczne, działania w NGO, dostęp do informacji publicznej, inicjatywy obywatelskiej we współpracy z samorządami w zakresie wprowadzania do lokalnych polityk zagadnień senioralnych, reprezentowania opinii i stanowisk środowisk senioralnych, uwzględniania potrzeb tej grupy w lokalnych programach strategicznych itp. Zajęcia teoretyczne i praktyczne ćwiczenia były bardzo ciekawe. Warsztaty realizowane były w ramach Programu Obywatele dla Demokracji finansowanego z Funduszy EOG jako projekt Związku Centralnego Dzieła Kolpinga w Krakowie.

10-2014

SENIORZY MOGĄ WIELE POMÓC – I POMAGAJĄ

Wiele czasu seniorzy poświęcili składaniu mapek do przewodnika o Pogórzu Nadsańskim.

W cyklu przygotowań do Orszaku seniorzy pakowali kredę i opłatki.

10-2014

AKTYWNI SENIORZY

Nasi seniorzy uczestniczyli w ostatnich warsztatach z cyklu „Umiejętności na zdrowie” prowadzonych w ramach projektu „Trzy aspekty profilaktyki zdrowotnej wśród seniorów – wiedza, umiejętności i ruch”. Tematem warsztatów była domowa opieka nad chorym, a prowadził je lekarz neurolog p. Przemysław Nowak.

Dwa razy w miesiącu (drugi i czwarty poniedziałek miesiąca) czynny jest punkt poradnictwa prawnego i obywatelskiego. Prawnik p. Maria Drabik udziela w świetlicy Katolickiego Centrum Kultury bezpłatnych porad prawnych wszystkim osobom 60+, chcącym skorzystać z tej formy wsparcia.

10-2014

SENIORZY W HELUSZU

 

W czasie pobytu seniorów w Heluszu doszło do dwukrotnej awarii wodociągowej. Seniorzy natychmiast stanęli na wysokości zadania i bardzo ofiarnie wynosili wodę z piwnic.

09-2014

REALIZUJEMY KOLEJNY PROJEKT

„Trzy aspekty profilaktyki zdrowotnej wśród seniorów – wiedza, umiejętności i ruch” to kolejny projekt, który nasi Seniorzy z Kolpingowskiego Klubu Seniora w Jarosławiu wprowadzają w życie.

W miesiącu sierpniu i wrześniu br. odbyło się kilka spotkań z przedstawicielami środowisk związanych z medycyną i ruchem. Leki z naturalnej i domowej apteki, to informacje przekazane seniorom przez p. mgr farmacji Halinę Kaniowską. Ruchem na świeżym powietrzu czyli spacerami z popularnymi „kijkami” zainteresował nas z kolei p. Marcin Warchoła. Jak zdrowo powinny się odżywiać osoby starsze omówiła w swojej bardzo ciekawej prelekcji pt. „zdrowa dieta – prawdy i mity” p. Anna Dolanowska-Buda – dietetyk kliniczny. Kolejne spotkanie odbyliśmy nt. „program profilaktyczny, prawa pacjenta”, który omówiła p. Renata Majkut-Lotycz.

Wszystkie te spotkania choć odbyte w stosunkowo krótkim czasie spotkały się z dużym zainteresowaniem słuchaczy, ich treść była przedstawiana w sposób bardzo przystępny, wzbogacany materiałami poglądowymi. O zainteresowaniu tematyką spotkań niech świadczy fakt, że dyskusje wokół przestawianych tematów były bardzo ożywione, a zarazem świadczą o potrzebie tego typu informacji dla naszych seniorów.

Końcówka września będzie również obfitowała w cykl spotkań z powyższego programu. Już niebawem wznawiamy zajęcia ruchowe na sali gimnastycznej, które prowadzi jedna z naszych członkiń.

 

13-09-2014

SENIORZY W KOLEJNEJ PODRÓŻY

Tym razem Seniorzy z naszego Klubu działającego przy Stowarzyszeniu Rodzina Kolpinga postanowili wzbogacić swoją wiedzę historyczną na temat Bieszczad i okolic. Była to realizacja przyjętych planów działania Klubu.

13-go września udali się trasą przez Przemyśl, Birczę, Góry Słonne, Lesko, Baligród do Cisnej. W trakcie przejazdu przez wymienione miejscowości zapoznawali się z bardzo ciekawą a niekiedy i tragiczną ich historią. Z Cisnej wędrówka zaprowadziła naszych Seniorów do Majdanu gdzie zapoznali się z historią i dniem dzisiejszym Kolejki Bieszczadzkiej. Nie obyło się również bez przejażdżki „ciuchcią” do miejscowości Przysłup, trasą prowadzącą przez malownicze tereny doliny rzeki Solinka, która oprócz Sanu zasila swoimi wodami Zalew Soliński. Kolejnym etapem podróży naszych „wędrowniczków” była oczywiście Solina ze swoją Zaporą i elektrownią. Podróż statkiem Białej Floty Bieszczadzkiej dostarczyła Seniorom kolejnych niezapomnianych wrażeń, ale nie tylko. Historia Zalewu i Zapory przedstawiona przez Kapitana statku wzbogaciła naszą wiedzę o tym obiekcie. Do tego doszły jeszcze wiadomości na temat budowy i funkcjonowania jednego z większych Ośrodków Wypoczynkowych na tym terenie jakim jest Ośrodek Wojskowy „Jawor”.

Droga powrotna wiodła również przez malownicze tereny Pogórza Przemyskiego. Tam zapoznaliśmy się z Historią Ustrzyk Dolnych, Krościenka, które po II wojnie  stało się gościnne dla uchodźców z Grecji. Z dużym zainteresowaniem spotkała się również informacja o historii i dniu dzisiejszym słynnego Ośrodka w Arłamowie obok którego wiodła trasa naszej wędrówki. Jak wynika z tej relacji nasi Seniorzy spędzili w sposób jakże pożyteczny kolejny dzień swych wędrówek.

 

13-06-2014

ŚLADAMI  ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II

Członkowie Klubu Seniora działającego w ramach Stowarzyszenia Rodzina Kolpinga w naszej Parafii, odbyli w dniach 13-14 czerwca pielgrzymkę śladami św. Jana Pawła II. Pielgrzymka była naszym skromnym wyrażeniem wdzięczności za Kanonizację Największego Polaka.

W jej trakcie odwiedziliśmy Katedrę na Wawelu, gdzie Ojciec Święty odprawił swoją mszę prymicyjną. Ponadto w Krakowie – Łagiewnikach odwiedziliśmy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego oraz Centrum Jana Pawła II – „Nie Lękajcie Się”, a także Jego miejsce pracy w czasie okupacji hitlerowskiej – Solway.

Na trasie pielgrzymki znalazła się również rodzinna miejscowość Papieża – Wadowice gdzie zwiedziliśmy Muzeum Dom Rodzinny JP II, a także Bazylikę – miejsce chrztu Ojca Świętego.

Na pielgrzymim szlaku znalazła się, tak bardzo umiłowana przez JP II – Kalwaria Zebrzydowska z jej drużkami Pana Jezusa i Matki Boskiej. W drodze powrotnej odwiedziliśmy Kościół Grobu Matki Boskiej w Brodach. Pomimo jak widać napiętego programu i czasami niesprzyjającej aury wszyscy uczestnicy mocno przeżywali tą pielgrzymkę a równocześnie przywieźli wiele wrażeń i wspomnień.

 

01-06-2014

SENIORZY NA MAJÓWCE

Członkowie Kolpingowskiego Klubu Seniora działającego przy naszej Parafii w ostatnią niedzielę wybrali się na wyjazdową majówkę do Ośrodka Rekolekcyjno – Wypoczynkowego w Heluszu. W jej trakcie, przed wizerunkiem Matki Boskiej z Lourdes odmówiono Litanię do Matki Boskiej, oraz cząstkę Różańca poświęconą dziękczynieniu za Kanonizację naszego Papieża. Odśpiewano również pieśni Maryjne, a najbardziej wspaniale zabrzmiała wśród heluszowskich lasów ulubiona przez naszego Papieża, pieśń „BARKA”.

Zarówno pieśni Maryjne jak również wspomniana pieśń „Barka” ściągnęły na teren Ośrodka okolicznych mieszkańców wraz ze swoimi dziećmi. Również członkowie Klubu, zabrali ze sobą na Helusz swoje pociechy. To dobry przykład prawidłowego – w duchu chrześcijańskim – wychowania młodego pokolenia i popularyzacji Ruchu Maryjnego.

Druga część wyjazdu – sfinansowanego przez członków klubu – poświęcona była odpoczynkowi i aktywnej rekreacji. Natomiast przy kiełbaskach z grilla nie brakło wspomnień o minionych latach. Chwile te umilano piosenkami z lat szkolnych i harcerskich. Przysłuchujący się tym śpiewom stwierdzili, że Seniorzy klubu z powodzeniem mogliby zasilić nasz kościelny chór. Dyskusja na świeżym powietrzu pozwoliła na wypracowanie kolejnych form działalności naszego klubu.

W najbliższym czasie nasi Seniorzy wybierają się na kolejne „wojaże” – być może będą to Bieszczady.

 

24-04-2014

WYMIANA DOŚWIADCZEŃ

Koledzy krótkofalowcy z Klubu SP8KLJ działającego w ramach naszej świetlicy socjoterapeutycznej gościli u siebie Członków Kolpingowskiego Klubu Seniora z naszej Parafii. Spotkanie odbyło się w dniu 24 kwietnia br. w Sali Oazowej – siedzibie krótkofalowców. W trakcie spotkanie Seniorzy zostali zapoznani z działalnością naszych krótkofalowców, a także ze sposobami nawiązywania przez nich łączności. Na interesujące Gości pytania odpowiadali m.in. panowie: Jerzy SP8EDD, Edward SQ8IPD oraz najmłodszy nasz krótkofalowiec – Tomasz SP8RPA, który przeprowadził pokazową łączność ze stacją krótkofalarską z Bielska Białej. Duże zainteresowanie wzbudziły „oznaczenia” krótkofalowców np: SP8EDD. Wyjaśniono, że są to indywidualne znaki każdego krótkofalowca na świecie, gdyż w czasie łączności, do identyfikacji rozmówcy nie używa się nazwisk.

Jednak największym zainteresowaniem cieszyły się zaprezentowane  tzw. Karty QSL, które są potwierdzeniem nawiązanej przez nasz klub łączności.

Na zakończenie spotkania postanowiono, że Członkowie obu klubów spotkają się na corocznej imprezie „Z bliźnim na majówkę” w Heluszu, skąd corocznie nasi krótkofalowcy prowadzą swoje łączności, a w roku 2011 prowadzili nawet łączności z pokładu balonu latającego nad Heluszem i okolicą. Ustalono również, że wspólne spotkania będą się odbywać częściej i będą służyć dalszej wymianie doświadczeń z zakresu działalności społecznej w środowisku naszej Parafii.

 

13-03-2014

DROGA ŚWIĘTEGO JAKUBA

W dniu 13 marca gościliśmy w „Kawiarence u Kolpinga” jarosławskiego przewodnika turystycznego p. Jacka Hołuba, który zapoznał nas z historia i dniem dzisiejszym Drogi św. Jakuba. Mówił o przezywaniu podróży wyznaczonymi trasami a także o ich atrakcyjności pod względem turystycznym i widokowym. Z informacji p. Jacka dowiedzieliśmy się, że w Polsce jest wyznaczonych 4.500 km tych tras. Jedna z najstarszych tras jest trasa Via Regia (Droga królewska) prowadząca od Korczowej i Medyki na Podkarpaciu, Małopolskę, Górny i Dolny Śląsk do Zgorzelca. Trasa ta liczy 940 km. Następnie prowadzi przez Niemcy, Francję, Półwysep Iberyjski do Santiago (4.053 km). Na terenie Podkarpacia trasa  liczy 201 km i przebiega od Medyki do Pilzna. Również na terenie naszego miasta istnieją oznakowania Drogi św. Jakuba.

Prelekcja wzbudziła duże zainteresowanie gdyż wzbogacona została pięknymi zdjęciami.

 

27-02-2104

JAROSŁAWSKA AKADEMIA BEZPIECZNEGO SENIORA

 

Członkowie naszego klubu uczestniczą w cyklicznych zajęciach organizowanych przez Straż Miejską. Zajęcia rozpoczęły się w dniu 27 lutego i potrwają do listopada. W ramach zajęć zapoznamy się z ewentualnymi zagrożeniami jakie czyhają na osoby starsze a także jak im zapobiegać. Poznamy również zasady udzielania pierwszej pomocy. Prowadzący pierwsze zajęcia Komendant Straży Miejskiej p. Jędrejko zwracał uwagę na przestrzeganie zasady nie wpuszczania do mieszkania osób nieznajomych a podających się czasami za pracowników gazowni, poczty, elektrowni czy tez innych służb.

Przedstawiciel Państwowej Straży Pożarnej w Jarosławiu kpt. Krzysztof Kowal omówił przykłady zagrożeń wynikających z nieostrożnym obchodzeniem się z urządzeniami grzewczymi typu kuchenka gazowa, czajnik a nawet zwykłe żelazko.

Zarząd Klubu ustalił, że zajęcia w ramach Akademii będą się odbywać raz w miesiącu.

 

„SERCE W PLECAKU”

Gościem spotkania w naszej kawiarence tym razem była p. Jadwiga Spiradek – córka Michała Zielińskiego – autora tekstu i melodii popularnej piosenki żołnierskiej „Serce w Plecaku”. Jak się bowiem okazało M. Zieliński był rodowitym jarosławianinem a jego córka p. Jadwiga zamieszkuje na terenie naszej Parafii.

W trakcie spotkania dowiedzieliśmy się, że piosenka powstała w 1933 roku w Truskawcu (obecnie Ukraina) gdzie p. Michał przebywał jako żołnierz w orkiestrze 3 Pułku Piechoty Legionów. Pułk ten stacjonował w Jarosławiu, a jego orkiestra do Truskawca wyjeżdżała na tzw. „sezon letni” umilając swą grą pobyt przebywającym tam kuracjuszom. Piosenka swoja największą popularność zdobyła w czasie Powstania Warszawskiego. Pani Jadwiga wspominając swojego Ojca opowiedziała o losach rodziny zarówno przed II wojną jak również po jej zakończeniu, kiedy to do momentu przejścia na emeryturę Jej ojciec był nauczycielem muzyki w Szkole Muzycznej w Jarosławiu. Ciekawostką spotkania było zaprezentowanie przez p. Jadwigę oryginału tekstu piosenki oraz kilku zdjęć orkiestry z pobytu w Truskawcu.

Pamięć o p. Michale została utrwalona w postaci tablicy pamiątkowej usytuowanej na budynku Klubu Garnizonowego, a w roku 2013 dla uczczenia 80-tej rocznicy powstania piosenki jej autor został przez władze miasta wpisany do Panteonu Ludzi Zasłużonych dla Jarosławskiej Kultury.

 

06-02-2014

WSPÓŁPRACA

Klub nasz nawiązał współprace z działającą na naszym terenie Radą Osiedla Spółdzielczego. W wyniku tej współpracy podjęto inicjatywę spotkania parafian i mieszkańców osiedla Kombatantów z przedstawicielami Policji Powiatowej i Straży Miejskiej. Spotkanie odbyło się 6-go lutego w katolickim Centrum Kultury.

Przedstawiciele Policji i Straży Miejskiej poinformowali zebranych o aktualnych problemach w zakresie bezpieczeństwa i porządku w mieście ze szczególnym uwzględnieniem terenu Parafii i osiedla. Stwierdzili, że w naszym rejonie nie występuje większe zagrożenie na tym odcinku. Niemniej jednak zwracali uwagę na zachowania się młodzieży, która niekiedy nierozważnie dewastuje urządzenia infrastruktury osiedlowej. Poinformowali o dalszym kontynuowaniu dyżurów funkcjonariuszy w pomieszczeniach bloku nr 1 udostępnionych dla Policji przez władze Spółdzielni Mieszkaniowej.

W trakcie dyskusji mieszkańcy zgłosili szereg osobistych odczuć na temat porządku w mieście. Podkreślali potrzebę częstszych kontroli terenu zamieszkania szczególnie w porze wieczornej.

 

04-02-2014

KLUB SENIORA NA ĆWICZENIACH

Członkowie Klubu Seniora działającego przy naszej Parafii spotykają się raz w tygodniu aby pod okiem – również seniora nauczyciela wychowania fizycznego – rozruszać swoje ciało. Pierwsze zajęcia, które odbyły się 4-go lutego nie były zbyt intensywne, ale z biegiem czasu będą one wzmacniane. Na razie ćwiczenia odbywają się na terenie Katolickiego Centrum Kultury, ale w planach są również zajęcia terenowe (od miesiąca maja).

W chwili obecnej w zajęciach biorą udział w większości członkowie Klubu niemniej jednak zapraszamy wszystkich chętnych parafian, którzy pragną uczestniczyć w tego rodzaju zajęciach mających niewątpliwy wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.

Dla informacji podajemy, że zajęcia odbywają się w każdy wtorek o godz. 10.00.

 

23-01.2014

OPŁATEK

Nowy rok 2014 rozpoczęliśmy od spotkania opłatkowego, które odbyło się 23 stycznia. Spotkanie nasze zaszczycił swoją obecnością Prezes Stowarzyszenia Rodzina Kolpinga w Jarosławiu ks. Prałat Andrzej Surowiec wraz z członkami Zarządu.

Ks. Prałat mówił do zebranych o tajemnicy Bożego Narodzenia, o tym, że powinniśmy być świadkami głębokiej wiary, wzorem postępowania dla młodego pokolenia, o wzajemnej życzliwości i głębokiej wrażliwości na potrzeby osób samotnych i chorych. W tym miejscu złożył serdeczne podziękowanie za bardzo cenna akcję podjętą przez członków Klubu z okazji Świat Bożego Narodzenia a skierowaną właśnie do osób potrzebujących a polegającą na „szlachetnej paczce”. Dzieląc się opłatkiem ks. Prałat życzył wszystkim błogosławieństwa Bożego na każdy dzień rozpoczynającego się roku kalendarzowego.

Wspólne kolędowanie i rozmowy przy stole z domowymi wypiekami podkreślały miłą i serdeczną atmosferę tego spotkania.

 

12-12-2013

SPOTKANIE Z SYBIRAKIEM

Na pierwsze spotkanie w Dyskusyjnym Klubie Filmowym Seniorów w dniu 12 grudnia 2013 roku został zaproszony przez kol. Bożenę Wojdyło p. Tadeusz Kiniarz emerytowany nauczyciel, członek Zarządu Głównego Związku Sybiraków w Polsce i jednym z pierwszych współzałożycieli tego Związku na Podkarpaciu. Prelegent opowiedział o losach Polaków zesłanych na Syberie i Kazachstanu w latach 1940 – 1946. On sam został wywieziony w lutym 1940 r. w wieku trzech lat a powrócił do Polski w lipcu 1946 r. pod opieka matki.

Prelekcja została wzbogacona filmem ilustrującym losy polskich zesłańców: podróż na Syberię, warunki klimatyczne, życie w łagrach, głód, choroby, ciągłą niepewność jutra, ciężka praca zarówno dorosłych jak i dzieci. Film był wstrząsający w swojej wymowie i przyjęty w głębokiej zadumie przez uczestników spotkania. Na zakończenie było wiele pytań od słuchaczy na które gość chętnie i wyczerpująco odpowiadał.

 

12-2013

SENIORZY POTRZEBUJĄCYM

Realizując zadanie „Seniorzy dla potrzebujących” przeprowadziliśmy w okresie Świąt Bożego Narodzenia 2013 akcję charytatywną „szlachetna paczka” dla osób samotnych i chorych z naszej Parafii. Dzięki sponsorom i ludzi dobrej woli przygotowaliśmy 10 paczek. Każda zawierała artykuły spożywcze, które obdarowanym pozwolą na zorganizowanie choćby skromnej kolacji wigilijnej i posiłków w dni świąteczne. W każdej z paczek znalazły się również kartki świąteczne z życzeniami, przygotowane przez naszych członków. Paczki do osób zainteresowanych dostarczyli również członkowie klubu co przyczyniło się do wytworzenia wspaniałej przedświątecznej atmosfery odwiedzin.

 

11-2013

ODWIEDZINY GOŚCI Z KRAKOWA

W miesiącu listopadzie 2013 r. dwukrotnie gościliśmy w kawiarence „U Kolpinga” p. Magdalenę Szczudło i p. Mariannę Król z Krakowa, które są animatorkami i koordynatorkami Klubów Seniora. W czasie spotkań układano wspólnie plany merytorycznej działalności Klubu które uwzględniały propozycje zadań zgłaszanych podczas dyskusji przez członków Klubu. Wytypowano i zaakceptowano osoby, które zajmą się realizacja poszczególnych tematów.

 

12-11-2013

WAŻNE WYDARZENIE

 

Dzień 12 listopada 2013 roku stał się dniem bardzo ważnym dla naszych seniorów. W tym dni bowiem, w Sali Lustrzanej nastąpiło oficjalne utworzenie naszego Kolpingowskiego Klubu Seniora. Aktu tego dokonał ks. Prałat Andrzej Surowiec życząc seniorom miłych spotkań, ciekawych inicjatyw, wrażliwości na potrzeby innych ludzi i dużo, dużo zdrowia na każdy dzień.

Gościem spotkania był Sekretarz Generalny Dzieła Kolpinga w Polsce prof. Krzysztof Wolski. Profesor wygłosił wykład inaugurujący w ramach warsztatów edukacji globalnej pt. „Senior – społeczeństwo – system”. Wykład był ilustrowany ciekawymi wykresami, filmem i grami edukacyjnymi. Zajęcia przybliżyły seniorom bieżące zagadnienia społeczne i ekonomiczne, pozwoliły na dokładniejsze zrozumienie ich mechanizmów.

Następnie odbyły się wybory Zarządu Klubu. W wyniku głosowania Zarząd KKS-u ukonstytuował się następująco: Elżbieta Mazur – Przewodnicząca, Janina Turoczy – Zastępca Przewodniczącej, Kazimiera Kamińska – Członek Zarządu. Kronikarskie obowiązki objęła p. Barbara Kapała.

 

07-11-2013

SENIORZY NA HELUSZU

W celu dalszej integracji naszego seniorskiego środowiska pojechaliśmy w dniu 7 listopada do Ośrodka Rekolekcyjno-Rekreacyjno-Szkoleniowego w Heluszu. Miejscowości leżącej w malowniczych lasach Pogórza Przemysko-Dynowskiego. Do ośrodka będącego własnością Stowarzyszenia Rodzina Kolpinga w Jarosławiu. Honorowym gościem był ks. prałat Andrzej Surowiec, który w kaplicy odprawił Mszę św. w naszej intencji a następnie przewodniczył Drodze Krzyżowej usytuowanej na terenie Ośrodka. Oprawę muzyczną zarówno Mszy jak i Drogi Krzyżowej, zapewniła z gitarą p. Kasia Pieniążek.

Druga część spotkania upłynęła na pieczeniu kiełbasek i śpiewie piosenek, a wspólne rozmowy jeszcze bardziej zbliżyły nas do siebie.

 

 

10-2013

SENIORZY WŚRÓD AKTYWNYCH

Środowisko Seniorów coraz bardziej się uaktywnia. Panie liderki zorganizowały kurs komputerowy w ramach projektu „Aktywni lokalnie, myślący globalnie”. Kurs odbywał się w miesiącu październiku i listopadzie uczestniczyło w nim 40 osób podzielonych na trzy grupy w zależności od znajomości obsługi komputera. Zajęcia odbywały się w sali komputerowej mieszczącej się w podziemiach naszego kościoła. W „oswajaniu” z tajnikami komputera w bardzo przystępny sposób pomagała seniorom p. Katarzyna Pieniążek – magister informatyki. Na zakończenie kursu wszyscy jego uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

W miesiącu październik 2013 r. odbyły się ponadto dwa spotkania o tematyce zdrowotnej.
W spotkaniach z naszymi seniorami uczestniczyli: dr Hubert Żak – diabetolog i p. Maria Węglarz – lekarz rodzinny. Rozmawiano o chorobach cywilizacyjnych i o profilaktyce w tym zakresie.

Nasi seniorzy uczestniczyli w ostatnich warsztatach z cyklu „Umiejętności na zdrowie” prowadzonych w ramach projektu „Trzy aspekty profilaktyki zdrowotnej wśród seniorów – wiedza, umiejętności i ruch”. Tematem warsztatów była domowa opieka nad chorym, a prowadził je lekarz neurolog p. Przemysław Nowak.

Dwa razy w miesiącu (drugi i czwarty poniedziałek miesiąca) czynny jest punkt poradnictwa prawnego i obywatelskiego. Prawnik p. Maria Drabik udziela w świetlicy Katolickiego Centrum Kultury bezpłatnych porad prawnych wszystkim osobom 60+, chcącym skorzystać z tej formy wsparcia.

25 września 2014|