Jarosławskie obchody 100 rocznicy Narodowego Święta Niepodległości

W dniu 11 listopada 2018 r. miały miejsce obchody 100 rocznicy Narodowego Święta Niepodległości. Oficjalne uroczystości na jarosławskim Rynku poprzedziła odprawiona w Kolegiacie pw. Bożego Ciała Msza św. dziękczynna w intencji Ojczyzny.

Eucharystii przewodniczył Archiprezbiter Jarosławski, ks. prałat Andrzej Surowiec, a Słowo Boże wygłosił ks. prof. Stanisław Nabywaniec. W tegorocznym święcie patriotycznym upamiętniającym odrodzenie się niepodległego państwa polskiego w listopadzie 1918 r. po 123 latach zaborów, zaznaczyła swoją obecność spora część społeczności naszego miasta. Uroczystość zgromadziła wielu znamienitych gości i mieszkańców. Obecne były lokalne władze powiatowe i samorządowe, przedstawiciele służb mundurowych z Wojskiem Polskim, Policją, Strażą Pożarną i Strażą Miejską, jak również parlamentarzyści, przedstawiciele duchowieństwa oraz reprezentacja PWSTE i jarosławskich szkół, radni powiatowi i miejscy.

Jarosławskie obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w niedzielę, 11 listopada zainaugurowało złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą Jarosławską Kompanię Legionową oraz Pomnikiem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej i koncert Stowarzyszenia Reprezentacyjny Chór Mieszany „JAROSŁAW”.

Bezpośrednio po zakończeniu Mszy Świętej w asyście Kompanii Honorowej WP Garnizonu Jarosław, a także harcerzy i delegacji stowarzyszeń kombatanckich oraz szkół z pocztami sztandarowymi, nastąpiło przejście na jarosławski Rynek. Po wciągnięciu flagi państwowej na maszt i odegraniu hymnu RP przez Orkiestrę Wojskową z Rzeszowa miało miejsce odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej Marszałka Józefa Piłsudskiego. Poświęcenia dokonał ks. prałat Andrzej Surowiec.

Istotne miejsce podczas uroczystości zajęły okolicznościowe przemówienia.

Po niepodległościowym Apelu Poległych i Salwie Honorowej przybyłe delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Obchody zakończyło wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

Przypomnijmy, że Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. 11 listopada został ustanowiony świętem narodowym ustawą Sejmu IX kadencji z 15 lutego 1989 r.

Tekst i foto: Magdalena Bojarska

11 listopada 2018|