Orszak Trzech Króli

Kilka tysięcy wiernych wzięło udział w Orszaku Trzech Króli, który w uroczystość Objawienia Pańskiego już po raz ósmy przeszedł ulicami miasta. Gościem honorowym i głównym pasterzem plenerowej inscenizacji był abp Adam Szal. Barwne procesje z Trzema Mędrcami symbolizującymi trzy kontynenty: Europę, Azję i Afrykę wraz ze Świętą Rodziną wyruszyły w południe z czterech świątyń w różnych punktach Jarosławia, skąd wierni przemaszerowali na rynek Starego Miasta. Jako pierwszy przed Stajenkę Betlejemską dotarł Orszak Świętej Rodziny z Maryją, Józefem i Dzieciątkiem oraz pastuszkami, który wyruszył z jarosławskiej kolegiaty. Kolejne orszaki przy dźwiękach orkiestr, kapel, kolęd w otoczeniu rycerzy i dworzan wędrowały z pozostałych parafii. Każdy oznaczony innym kolorem, kierowany był przez jednego z królów. Orszak Europejski w kolorze czerwono-żółtym, z królem Kacprem na czele wyruszył z kościoła
pw. Chrystusa Króla, Orszak Azjatycki w kolorze zielonym, z królem Melchiorem – z parafii pw. Miłosierdzia Bożego, natomiast Orszak Afrykański w kolorze niebieskim, któremu przewodził król Baltazar, rozpoczął swoją wędrówkę z kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej ojców Franciszkanów.
Z każdym kolejnym rokiem Orszak Trzech Króli w Jarosławiu poszerzał się o nowe postaci historyczne i nowych statystów w osobach młodszych i starszych dwórek oraz młodszych i starszych rycerzy. Tym razem wśród postaci historycznych byli królowie Polski: Mieszko I z Dobrawą, Bolesław Chrobry, Kazimierz Wielki, św. Jadwiga Królowa, Władysław Jagiełło, Jan Kazimierz, Jan III Sobieski z Marysieńką, Królowa Bona z dziećmi, a także Tadeusz Kościuszko z kosynierami, i marszałek Józef Piłsudski z legionistami. Wszystkie barwne orszaki zeszły się przy Bramie Krakowskiej, przechodząc przed scenami: Aniołów, sceną wizyty Trzech Króli u Heroda, sceną u Żyda w poszukiwaniu noclegu i sceną kuszenia diabłów. Na Rynku, przy symbolicznym żłóbku, hołd Dzieciątku oddali Trzej Królowie, dzieci oraz przedstawiciele poszczególnych stanów i zawodów. Życzenia złożył ks. abp Adam Szal i podzielono się opłatkiem, rozdano kredę i kadzidło do oznaczenia drzwi. Sporym zainteresowaniem cieszyły się małe owieczki, kucyki, okazałe konie oraz wielbłąd. Orszak systematycznie się rozrasta, a wokół inicjatywy panuje dobry klimat. Z parafią Chrystusa Króla współpracują burmistrzowie i wójtowie z całego powiatu. Organizują m.in. transport dla młodzieży z różnych części powiatu, impreza była zabezpieczona przez policjantów, ochotników Straży Pożarnej. Orszak od kilku lat jest tradycją opartą na przekazie biblijnym, ale połączoną z polskim patriotyzmem. Dlatego w Orszaku było dużo elementów zarówno religijnych, jak i historycznych, które nawzajem się przenikały. Ludzie przychodzili całymi rodzinami, uczestniczyło wiele szkół z całego powiatu. Orszak stał się inicjatywą ponadczasową, odrodzoną po to, aby Polacy jeszcze mocniej poczuli swoją tożsamość i uświadomili sobie, że nie można budować teraźniejszości i przyszłości bez przeszłości. Z jarosławskiego Orszaku Trzech Króli transmisję na żywo prowadziła TV Angel i tę bezpośrednią relację oglądali ludzie na kilku kontynentach, fragmenty były pokazywane również przez TVP 3 Rzeszów.

6 stycznia 2019|