Orszak Trzech Króli w Jarosławiu

W obchodzoną 6 stycznia uroczystość Objawienia Pańskiego, określaną potocznie jako „Święto Trzech Króli” ulicami naszego miasta przeszedł, organizowany już po raz dziewiąty w Jarosławiu, Orszak Trzech Króli.

Niosące duchowe przesłanie wszystkim mieszkańcom wydarzenie zainaugurowała Msza Św., której przewodniczył i Słowo Boże wygłosił Gość Honorowy Ks. Abp Adam Szal, Metropolita Przemyski. Głównym organizatorem koordynującym przedsięwzięcie od dziewięciu lat jest Archiprezbiter Jarosławski, Ks. Prałat Andrzej Surowiec, który poprowadził przygotowywaną cały rok, uroczystość.

Składały się na nią 4 barwne korowody: europejski, afrykański i azjatycki oraz Świętej Rodziny, które wyruszyły jednocześnie w samo południe w procesjach prowadzonych ulicami miasta sprzed jarosławskich kościołów: Chrystusa Króla, Ojców Reformatów i Miłosierdzia Bożego. Każdym, oznaczonym innym kolorem, kierował jeden z królów. Najwcześniej do celu dotarł czwarty Orszak Świętej Rodziny z Pastuszkami i osiołkiem,  który powędrował z Kolegiaty Jarosławskiej.

Po dojściu na jarosławski Rynek pozostałych Orszaków podczas wspólnego kolędowania, podążając do Betlejemskiego Żłóbka w poszukiwaniu Dzieciątka Jezus, Trzej Królowie z towarzyszącymi im Orszakami podziwiali inscenizacje jasełkowe.

Niebieski Orszak Afrykański ruszył z kościoła Ojców Reformatów, prowadzony przez Króla Baltazara. Zielonym Orszakiem Azjatyckim pokierował Król Melchior z kościoła Miłosierdzia Bożego. Natomiast w Czerwonym Orszaku Europejskim z Królem Kacprem na czele, który wyruszył z kościoła Chrystusa Króla przeszedł Pasterz Diecezji Przemyskiej oraz parlamentarzyści, władze powiatowe i miejskie, wójtowie z ratownikami, służbami mundurowymi i reprezentacją PWSTE w Jarosławiu.

Wyróżniający się w skali całego kraju, jarosławski Orszak z istotnym wątkiem patriotyczno-historycznym zawierał dodatkowo wiele akcentów z dziejów Polski, w których wiara i umiłowanie Ojczyzny kształtowały tożsamość narodową.

Mocnym akcentem w Orszaku Europejskim była spora ilość polskich królów. Pojawili się Mieszko I z Dobrawą, Bolesław Chrobry, Kazimierz Wielki, Św. Królowa Jadwiga, a także Władysław Jagiełło, Jan Kazimierz, czy Jan III Sobieski z Marysieńką. Były też wojska z różnych epok: od wojów Mieszka I do współczesnych wojsk rekonstrukcyjnych ze słynnymi przywódcami. Każdemu z monarchów towarzyszył orszak dworski i wojsko. Imponująca była dziecięca husaria asystująca królowi Janowi III Sobieskiemu. Do Orszaku przyłączył się Józef Piłsudski z legionistami oraz Tadeusz Kościuszko z kosynierami.

Pięknie prezentowały się dobrze już znane elementy, jak powóz, w którym na jarosławski Rynek przyjechała Królowa wraz z dziećmi, aby złożyć Dzieciątku w darze upominki oraz żołnierz rzymski w rydwanie ogłaszający edykt Cezara Augusta, przemarsz Św. Rodziny i dialog z Żydem przed gospodą, a także udział wojsk z różnych epok od średniowiecza do czasów współczesnych, jak również uczestnictwo pastuszków, którzy czuwali w Grocie Betlejemskiej przy ognisku. Organizatorzy zapewnili niecodzienną atrakcję w postaci żywego wielbłąda, na którym przyjechał czarnoskóry król afrykański oraz średniowieczny wóz z armatą i „zbrojnymi”. Pojawiły się także kucyki i alpaka.

Przesłaniem wydarzenia było zachęcenie wszystkich mieszkańców aby w swoich domach kredą napisali na drzwiach litery K + M + B oraz 2020 rok. Jako pierwszy gest ten wykonał Ks. Abp Adam Szal na symbolicznych drzwiach umiejscowionych na scenie jarosławskiego Rynku.

Przemarsz królów i ich barwnych orszaków, nawiązujący swą historią do tradycji jasełek zakończył się na Rynku, stanowiącym lokalne Betlejem, gdzie podzielono się opłatkiem, jako owoc spotkania z Jezusem i wspólnie kolędowano.

Impreza, promująca polską tradycję kolędniczą i wartości chrześcijańskie oraz rodzinne miała za cel uczczenie Święta Trzech Króli oraz wzmocnienie więzi między mieszkańcami, poprzez wspólne śpiewanie kolęd w trakcie przemarszu ulicami miasta i finalne włączenie się do grona kolędników na jarosławskim Rynku.

Ze świętem łączą się piękne treści biblijne, ukazujące, że Bóg przychodzi do wszystkich, hojnie i z otwartością. Z kolei celem widowiska była promocja polskiej tradycji i wartości chrześcijańskich oraz uczczenie święta Trzech Króli.

Magdalena Bojarska

Foto: Karol Kozdrowicz

6 stycznia 2020|