Orszak Trzech Króli

Foto: Karol Kozdrowicz

Orszak Trzech Króli w Jarosławiu – 6 stycznia 2015 r.

Orszak Trzech Króli to religijna, społeczna impreza, polegająca na przemarszu aktorów (dorosłych, młodzieży i dzieci), przebranych za trzech Króli, dwór i wojsko, Świętą Rodzinę, Aniołów, diabłów, Heroda, itp. Scenariusz Orszaku nawiązuje do tradycji jasełek i jest oparty na przekazie Biblijnym. Gościem Honorowym Orszaku w Jarosławiu jest Pasterz Archidiecezji Przemyskiej Metropolita abp Józef Michalik.

Celem imprezy jest promocja polskiej tradycji i wartości chrześcijańskich, a na ich bazie wzmocnienie poczucia więzi pomiędzy mieszkańcami miasta i okolic, oraz uczczenie święta Trzech Króli. Cele te są realizowane poprzez umożliwienie wielu obywatelom wspólnego śpiewania kolęd podczas przemarszu ulicami miasta, włączenie się do grona kolędników na Rynku oraz niesienie swojej gwiazdki dobrych uczynków, która prowadzi do Betlejemskiego Żłóbka. Żłóbek Betlejemski jest tą płaszczyzną dobra, która najlepiej może połączyć wszystkich ludzi.

Przemarsz Królów i ich orszaków wyrusza z trzech stron miasta i kończy się przy stajence na Rynku – w lokalnym Betlejem, gdzie jednym z najważniejszych elementów jest dzielenie się opłatkiem i wspólne kolędowanie dla całego Miasta. Cały Orszak kończy się też duchowym przesłaniem. Orszaki królewskie będą niezwykle kolorowe i radosne – królowie będą jechali na koniach i wielbłądzie. Prowadzeni będą przez gwiazdorów, regionalne kapele i kolędników – rycerze kolorowo przebrani  poniosą sztandary i lance. Dołączą wszyscy chętni.

Najwcześniej na Rynku ok. godz. 12.00 znajdzie się Orszak Świętej Rodziny z Pastuszkami i zwierzątkami, który wyruszy z Kolegiaty i wypełni życiem stajenkę umiejscowioną na dużej scenie pośrodku Rynku Miasta. Pasterze pozostają przed stajenką przy ognisku, a Maryja i Józef z osiołkiem udają się na róg Rynku, skąd poprzez spotkanie przy gospodzie powędrują pomiędzy tłumem do stajenki w lokalnym Betlejem. Czas wędrowania i oczekiwania wypełniają śpiewane razem kolędy.

Poszczególni królowie z orszakami wyruszają z trzech kościołów:

• Kościół Chrystusa Króla – ORSZAK EUROPEJSKI – Król Kacper (kolor czerwony)

• Kościół O. Reformatów – ORSZAK AFRYKAŃSKI – Król Baltazar (kolor niebieski)

• Kościół Miłosierdzia Bożego – ORSZAK AZJATYCKI – Król Melchior (kolor zielony)

W czasie przemarszu przez miasto Orszaki śpiewają kolędy przy akompaniamencie orkiestr.

Program Orszaku Trzech Króli z jasełkami ulicznymi w Jarosławiu

Scena 1. Zebranie pasterzy, rycerzy i Królów przy wyznaczonych kościołach. Modlitwa Anioł Pański o godzinie 12:00; Wymarsz – z trzech kościołów. Celem marszu jest dojście na punkt spotkania czyli na Rynek. W tym miejscu włączy się Ks. Abp i stanie na czele już ścisłego Orszaku z królami. Władze Miasta, Powiatu i Wójtowie oraz przedstawiciele różnych stanów i zawodów idą z Orszakiem Europejskim od kościoła Chrystusa Króla.

Scena 2. Zebrani wcześniej na Rynku uczestniczą w Orszaku Pastuszków z Kolegiaty.
Św. Rodzina wychodzi z Kolegiaty o godz. 11.45. Pastuszkowie gromadzą się wokół sztucznego ogniska przed sceną główną z szopką, a św. Rodzina udaje się na róg Rynku.

Ok. 12.30 – Po dotarciu orszaków na ul. Grodzką, oraz Vipów i wiernych z całego Miasta rozpoczną się dalsze sceny jasełkowe nagłośnione na cały Rynek.

– W czasie wchodzenia Orszaku Europejskiego na Rynek będzie miała miejsce scena ogłoszenia edyktu Cezara Augusta.

Scena 3. Żołnierz rzymski jadący na rydwanie dwukrotnie czyta edykt: przed sceną z pałacem Heroda i za sceną z diabłami.

– W przerwach – kolęda ze sceny głównej

Po zaparkowaniu obok sceny głównej rydwanu i karety z rogu placu wyrusza św. Rodzina i zatrzymuje się przed gospodą.

Scena 4. Św. Rodzina zatrzymuje się przed podium na którym u góry jest pałac Heroda, a pod nim gospoda. Następuje dialog Józefa i Maryi (brzemiennej) z Żydem. Następnie odrzucona św. Rodzina idzie do szopki na głównej scenie.

12.30  Scena 5. Hołd pastuszków. Organista intonuje kolejne kolędy w czasie przejścia św. Rodziny do szopki. Z chwilą wejścia św. Rodziny do szopki rozpoczyna się hołd pastuszków.

Scena 6. Z rogu Rynku rusza Orszak z Królami.

– Orszak z Królami przesuwa się 20 kroków do przodu (zaczynając od rogu Rynku)

12.34  Scena 7. Anioł Boży z pierwszego podium symbolizującego niebo zachęca do wytrwałości w marszu i przestrzega przed trudnościami. (scena przed Halą Targową).

– Anioł ze sceny głównej (organista) intonuje „Mędrcy świata” – pochód rusza

12. 37  Scena 8. Wizyta Trzech Króli u Heroda; (drugie podium przed Kamienicą Orsettich) – dialogi.

– Anioł ze sceny (organista) śpiewa II zwrotkę „Mędrcy świata”

12.46 Scena 9. Diabły kuszą do zostania w miejscu i skorzystania z przyjemności, które oferują na ziemi i w piekle (trzecie podium na rogu trawnika przed Ratuszem).

– Anioł ze sceny (organista) śpiewa III zwrotkę „Mędrcy świata”

12.51  Scena 10. Pokłon w Stajence.

– powitania głównego Pasterza Abp Józefa Michalika i królów

– hołd Trzech Króli i trójki dzieci (po jednym z każdego Orszaku) oraz Królowej z maluchami

– przemówienia – życzenia Abpa Józefa Michalika i Burmistrza Jarosławia

(Ks. Abp pisze kredą na drzwiach C + M + B 2015 r.)

13.15 Scena 11. Dzielenie się opłatkami i sercem ze wszystkimi obecnymi na placu – jako owoc spotkania z Jezusem. (Młodzież szkolna rozdaje na placu opłatki i woreczki z kredą)

13.30  Scena 12. Wspólne kolędowanie – animuje organista.

Sprawy organizacyjne

Do orszaku zostały włączone wszystkie szkoły podstawowe, gimnazjalne, średnie oraz wspólnoty przy parafiach. Autokarami dowożone są też dzieci i młodzież z sześciu gmin: Pawłosiów, Chłopice, Pruchnik, Rokietnica, Laszki, Wiązownica i Gmina Jarosław.

Dzieci szkolne pełnią funkcje pasterzy, wojowników, pasterek i dwórek. Młodzież gimnazjalna niesie gwiazdy, sztandary, proporce oraz towarzyszy królowi w roli  rycerzy starszych. Młodzież szkół średnich i studenci jako Służba Królewska odpowiada za porządek (zachowanie) na Rynku, a także rozdaje korony, śpiewniki, kredę i opłatki wszystkim uczestnikom Orszaku na jarosławskim Rynku. Natomiast rolą nauczycieli i księży jest pomoc w motywowaniu uczniów do uczestnictwa, robienie list uczestników i wspieranie uczniów w czasie trwania imprezy.

Kolejność szyku w Orszakach jest następująca:

1. Gwiazda.

2. Kapela.

3. Sztandary królewskie.

4. Damy dworu.

5. Rycerze mniejsi z proporcami.

6. Sztandary Orszaku.

7. Młodzież gimnazjalna.

8. Służby mundurowe (w Orszaku Europejskim).

9. Koń (wielbłąd), giermek i król – z boku rycerze starsi.

10. Rycerze starsi chroniący dostęp do Króla za koniem (wielbłądem).

11. Wszyscy wierni (małe dzieci i osoby dorosłe).

Radośni i wzbogaceni wewnętrznie uczestnicy Orszaku Trzech Króli zaniosą Dobrą Nowinę do swoich domów wierząc, że w ten sposób świat ma szansę stawać się bardziej ludzki, bardziej wrażliwy, niosący w sobie czytelny obraz na podobieństwo Stwórcy. Przesłanie Orszaku zachęci nas abyśmy w swoich domach kredą napisali na drzwiach litery C + M + B oraz rok (2015) i wypowiedzieli słowa, które są umieszczone na załączonym obrazku. Staramy się, aby przez cały rok Chrystus był obecny w naszym domu. Całość prac przygotowawczych koordynuje oraz imprezę prowadzi ks. Andrzej Surowiec  Archiprezbiter Jarosławski.

Kilkanaście tysięcy mieszkańców Jarosławia i okolic podziwiało 6 stycznia zorganizowany już po raz trzeci w naszym mieście Orszak Trzech Króli. Centralnym punktem uroczystości stał się Rynek, gdzie przy symbolicznym żłóbku wspólnie kolędowano i dzielono się opłatkiem. Gościem honorowym wydarzenia w roli pasterza był arcybiskup Józef Michalik, Przewodniczący Episkopatu Polski.

Złożone z barwnych korowodów – europejskiego, afrykańskiego i azjatyckiego, Orszaki wyruszyły po Mszach św. w samo południe w procesjach prowadzonych ulicami sprzed jarosławskich kościołów. Każdy, oznaczony innym kolorem, kierowany był przez jednego z królów. Czwarty Orszak Świętej Rodziny powędrował z Kolegiaty Jarosławskiej.

Niebieski Orszak Afrykański wyruszył z kościoła Ojców Dominikanów, prowadzony przez Króla Baltazara. Zielonym Orszakiem Azjatyckim pokierował poszukujący Prawdy, Król Melchior z kościoła Miłosierdzia Bożego. Natomiast w Czerwonym Orszaku Europejskim z poszukującym Dobra Królem Kacprem na czele, który wyruszył z kościoła pw. Chrystusa Króla znalazły się reprezentacje różnych stanów i zawodów z Jarosławia. Wspólnie z dworem i rycerzami oraz pastuszkami, dwórkami i młodzieżą ze wstążeczkami, a także pracownikami naukowymi, studentami, pielęgniarkami, górnikami, hutnikami, żołnierzami, policją, strażą pożarną i samorządowcami przeszli wierni z Jarosławia i licznych miejscowości powiatu jarosławskiego.

Tegoroczną nowością Orszaku, oprócz dobrze już znanych elementów, było pojawienie się powozu, w którym na jarosławski Rynek przyjechała Królowa wraz z dziećmi, aby złożyć Dzieciątku w darze upominki. Organizatorzy zapewnili jak zwykle wielką atrakcję w postaci żywego wielbłąda, na którym przyjechał Król afrykański. Dwaj pozostali poruszali się konno.

Przemarsz Królów i ich orszaków zakończył się przy stajence na Rynku – w lokalnym Betlejem, gdzie jednym z najważniejszych elementów było dzielenie się opłatkami rozdawanymi przez młodzież szkół średnich i koncert lokalnych orkiestr.

Z inicjatywy ks. Prałata Andrzeja Surowca po raz pierwszy w tak uroczysty sposób obchodzono Święto Trzech Króli w Jarosławiu. Centralnym punktem uroczystości stał się rynek, gdzie przy symbolicznym żłóbku kilka tysięcy jarosławian przyszło złożyć hołd Bożej Dziecinie i wspólnie kolędować. W Orszaku Trzech Króli udział wzięli goście specjalni: nuncjusz apostolski w Polsce arcybiskup Celestino Migliore oraz abp Józef Michalik- metropolita przemyski, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Jarosław dołączył do 23 miast Polski, w których święto ma wymiar religijno-obywatelski.
Kolorowy korowód rycerzy, giermków, pasterzy, aniołów wyruszył dokładnie w południe z trzech jarosławskich kościołów: parafii pw. Chrystusa Króla, Miłosierdzia Bożego i oo. Dominikanów. Orszaki: europejski, azjatycki i afrykański połączyły się i wierni wspólnie weszli na rynek. Tutaj odgrywano sceny jasełkowe, Trzej Królowie złożyli dary, każdy miał możliwość złożenia gwiazdy dobrych uczynków przed żłóbkiem, kolędować wspólnie z Eleni oraz połamać się opłatkiem.
Godny uwagi jest fakt, że w przebieg uroczystości zgodnie zaangażowały się wszystkie jarosławskie szkoły, parafie i władze samorządowe. W Orszaku Europejskim pod specjalnymi proporcami wystąpiła większość służb mundurowych z Miasta. Ogólną liczbę uczestników określa się na kilkanaście tysięcy.
W imieniu jarosławian wdzięczność za to, że Pasterze z Watykanu i Przemyśla  stanęli na czele naszego orszaku i stali się najmilszymi gośćmi lokalnego Betlejem – wyraził burmistrz Andrzej Wyczawski. Całą uroczystość osobiście prowadził ks. prałat Andrzej Surowiec.