Pomnik Pamięci Narodowej w Jarosławiu
Pomnik jest unikalny zarówno w formie jak i treści. Z tego co nam wiadomo, jest on jedynym tego typu w Polsce. Na granitowych blokach o długości 32 m przy parafii Chrystusa Króla w Jarosławiu umieszczono całą historię Polski od Mieszka I do Jana Pawła II w najważniejszych datach, wydarzeniach i postaciach odlanych z brązu.
Ciekawa jest historia powstania pomnika. W 2005 r. powstał Pomnik Katyński. W 2010 r. dołożono dwa skrzydła Smoleńskie. A w latach 2017-2018 został rozbudowany o całą historię Polski.
Bezpośrednią motywacją do powstania ostatecznej wersji pomnika były doniosłe rocznice: 1050 lecie chrztu Polski i 100 lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.
Termin odsłonięcia i poświęcenia pomnika piątek 26 października o godz. 11:00 został wstępnie skonsultowany z Marszałkiem Sejmu Panem Markiem Kuchcińskim, Marszałkiem Województwa Podkarpackiego Panem Władysławem Ortylem i Wojewodą Podkarpacką Panią Ewą Leniart.
Ze względu na ważne przesłanie tego Pomnika i ogromny wysiłek, jaki został poniesiony przy jego wznoszeniu, chcielibyśmy nadać uroczystości poświęcenia charakter ogólnopolski.
Czas bezpośrednio poprzedzający poświęcenie Pomnika chcemy przeznaczyć na cykl wykładów o charakterze historycznym, społecznym i politycznym dla szerokiego grona słuchaczy z udziałem między innymi tak znakomitych prelegentów jak prof. Mieczysław Ryba, prof. Piotr Jaroszyński czy prof. Jan Żaryn. Będą także odpowiednie koncerty: m.in. koncert Małgorzaty Walewskiej, koncert „Panny wyklęte – sprawiedliwe” i koncert Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Całość zwieńczy albumowa publikacja. Na uroczystości poświęcenia swą obecność potwierdziło m.in. dwóch arcybiskupów: Józef Michalik i Adam Szal – Metropolita Przemyski oraz wielu znakomitych gości.