Uroczystości Katyńsko-Smoleńskie w Jarosławiu

Jarosławianie uczcili dwie wielkie tragedie narodu polskiego, uczestnicząc w 78. rocznicy zbrodni katyńskiej i 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej. W dniu 10 kwietnia br. odbyły się miejskie patriotyczno-religijne uroczystości Katyńsko-Smoleńskie, których organizatorem był Archiprezbiter Jarosławski, ks. prałat Andrzej Surowiec, Proboszcz Parafii pw. Chrystusa Króla w Jarosławiu, gdzie znajduje się Katyńsko-Smoleński Pomnik Pamięci Narodowej.

Uroczystość zainaugurowała Msza św. w intencji Ojczyzny, której przewodniczył i Słowo Boże wygłosił Metropolita Przemyski, ks. abp Adam Szal w asyście jarosławskich kapłanów.

W Słowie Bożym ks. Abp zwrócił uwagę na konieczność powtórnego narodzenia i odrodzenia się w wymiarze indywidualnym i społecznym. A tego, co nam najbardziej potrzeba, to przywrócenie jedności narodowej – podkreślił.

Po zakończeniu Eucharystii obchody kontynuowano przed Pomnikiem Katyńsko-Smoleńskim, gdzie odbyło się wciągnięcie flagi na maszt i odegrano hymn państwowy. Następnie odczytanoApel Poległych”, oddano salwę honorową, a przybyłe delegacje złożyły wiązanki kwiatów.

W czasie uroczystości przed pomnikiem kapelan WP, ks. prałat ppłk Andrzej Surowiec został odznaczony wysokim odznaczeniem: Komandorią „Za Wybitne Zasługi dla Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych”.

10 kwietnia 2018|