Historia klubu

Historia Klubu

W parafii p.w. Chrystusa Króla w Jarosławiu, w sierpniu 1998 roku, z inicjatywy ks. Proboszcza Andrzeja Surowca, zebrało się grono osób, wśród których znaleźli się: ś.p. burmistrz Jarosławia pan Jerzy Matusz, przedstawiciele biznesu, działacze i sympatycy sportu. Postanowiono założyć Parafialny Klub Sportowy.

W dniu 18.09.1998 r. odbyło się pierwsze Walne Zebranie, na którym wybrano Zarząd, Komisję Rewizyjną i zatwierdzono Statut Klubu. Parafialny Klub Sportowy KOLPING – Jarosław został zarejestrowany w Sądzie Wojewódzkim w Przemyślu a następnie w Centralnym Rejestrze Sądowym w Rzeszowie. Klub więc ma osobowość prawną i prowadzi pełną księgowość niezależną od parafii.

Celem Klubu jest przede wszystkim upowszechnianie sportu wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.

Klub jest członkiem Katolickiego Stowarzyszenia Sportowego RP i oprócz działalności sportowej, prowadzi także działania wychowawcze oraz włącza się w organizację imprez dla niepełnosprawnych i imprez o charakterze rekreacyjno-sportowym dla różnych grup zawodowych i całego miasta.
Klub rozpoczął działalność w pięciu sekcjach: tenis stołowy, kajakarstwo, strzelectwo, turystyka rowerowa-kolarstwo i sekcja upowszechniania sportu.

Patron Klubu – Bł. Adolf Kolping

Katolicki kapłan, społecznik, publicysta, socjolog, ale przede wszystkim duszpasterz i „ojciec rzemieślników” – żyjący od 8 XII 1813 r. do 4 XII 1865 r. Urodzony pod Kolonią, wychował się w biednej rodzinie pasterza bydła. Pracował jako czeladnik przez dziesięć lat. W 1845r. przyjął święcenia kapłańskie. Jako sposób na biedę moralną i materialną widział zakładanie Związków Czeladników. 27 X 1991r. Adolph Kolping został zaliczony przez Jana Pawła II
w poczet błogosławionych.